Zrubové domy

Ručne vyrábané zruby z guľatiny v sebe spájajú prvky tradičného remesla a moderných technológií. Predstavujú exkluzívne a zároveň zdravé bývanie v súlade s prírodou, či návrat k tradíciám. Ich architektúra sa spravidla nesnaží nič zakrývať- povrch kmeňov je viditeľný zvnútra, aj zvonka. Majú svoj prirodzený vzhľad, zbiehavosť, hrče, charakter a osobitosť.

 

 

Drevo je privážané na naše konštrukčné miesto, kde prirodzene schne, pričom používame smreky  sťaté v zime. Jednotlivé kusy dreva sú dômyselne vyberané s prihliadnutím na veľkosť a vzhľad, so stredovým priemerom od 28 do 35 cm. Povyberané kusy sú potom ručne oškrabané. Všetky vonkajšie nerovnosti sú odstránené, takisto ako aj stopy vnútorného kambia. Potom drevo putuje do rúk skúseného robotníka, ktorý starostlivo vyberie každý kus a zvolí, na ktorú časť domu bude použitý. Určí sa rez a potom sa obrysuje kmeň po celej dĺžke. To je proces, ktorým sa kopírujú kontúry spodného kusu tak, aby kopírovali spodnú časť kusu nad ním. Keď je už po celej dĺžke narysovaný, kus sa zloží zo stavby a nahrubo sa obreže motorovou pílou. Potom sa ručne presne oseká a nechá sa miesto pre izoláciu v drážkach a bočných ryhách. Kusy sa už samy osebe správajú ako izolant a pridaním izolácie tvoria časť energicky úsporného domu.

Po postavení obvodu sa všetky kusy zaoblia, zabrúsia a skosia. Zarovnajú sa okná a dvere. Všetky otvory a priechody sa zbrúsia. Väzba strechy, trámy a nosníky, po skonštruovaní sú dodané s vysokým štandardom.

Pred odvezením sa rozobrané kusy označia a očíslujú, čím sa zabezpečí ľahšie skladanie na vašich základoch.